Απορία

Αγγελική | 2012-07-31

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία να ζητήσετε τα δικαιώματά σας. Πρέπει να το κάνετε δυναμικά γιατί έχει παραγίνει το κακό με τις δεύτερες αναθέσεις σε καθηγητές ξένων φιλολογιών. Μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν αυτά τα απίστευτα να μπαίνει ο ένας στα χωράφια του άλλου.
Έχω όμως μια απορία:
Στην αρχική σελίδα
https://sites.google.com/site/philologoi05/
διαπιστώνει κανείς, κάτω δεξιά, να έχετε αναρτήσει τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων του ευρωπαϊκού πολιτισμού του ΕΑΠ.
Γιατί; για ποιο λόγο; Η ιστοσελίδα αυτή αναφέρεται σε αδιόριστους φιλόλογους. Οι απόφοιτοι του ευρωπαικού πολιτισμού δεν είναι φιλόλογοι σε καμία περίπτωση. Κι αν καταφέρουν κάτι τέτοιο, τι άλλο από ιστορία θα διδάσκουν;

Επειδή έχω κάνει μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ και ξέρω καλά τι γίνεται με τις σπουδές αυτές, σας λέω ότι ο ευρωπαικός πολιτισμός περιέχει αξιόλογες σπουδές αλλά δεν ειναι φιλολογικές. Απλά γενικές γνώσεις προσφερει το τμήμα. Ο ελληνικός πολιτισμός που εξαιρέθηκε (άγνωστο σε μένα γιατί) από την εκπαίδευση πλησιάζει πολύ περισσότερο προς τις φιλολογικές σπουδές, μάλιστα τα περισσότερα μαθήματα ταυτίζονται με τις σπουδές της φιλοσοφικής.

Η απορία μου είναι πώς γίνεται ενας σύλλογος αναπληρωτών φιλολόγων που προσπαθεί να πάρει πίσω τις χιλιάδες ώρες που του έχουν αρπάξει τόσες άλλες ειδικότητες, πώς γίνεται να προωθεί κατά κάποιο τρόπο, τον ευρωπαικό πολιτισμό του ΕΑΠ που προσφέρει αξιόλογες σπουδές αλλά δεν ειναι φιλολογικές.

Νέο σχόλιο